Συνάντηση εργασίας και επιμόρφωσης του Διεθνούς δικτύου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης διασχολικών συμπράξεων Δια Βίου Μάθησης Ελλάδας – Κύπρου “Χρυσοπράσινο Φύλλο” στο ΚΠΕ Άμφισσας

xry-fyllo

Πρόγραμμα της συνάντησης εργασίας και επιμόρφωσης στο ΚΠΕ Άμφισσας

Πέμπτη 10 Δεκεμβρίου

12:30. Άφιξη στην Αθήνα στο αεροδρόμιο Ελευθέριο Βενιζέλος.

13:00. Υποδοχή, μεταφορά στην Άμφισσα δύο κυπρίων εκπαιδευτικών από το Λύκειο Αγίου Νεοφύτου Πάφου και το Γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής Γεροσκήπου Πάφου με ευθύνη των συμμετεχόντων ελληνικών σχολικών μονάδων. (Λύκειο Άμφισσας και Γυμνάσιο Άμφισσας)

16:00. Άφιξη στην Άμφισσα. Τακτοποίηση στο ξενώνα φιλοξενίας του ΚΠΕ Άμφισσας, γεύμα, ανάπαυση.

Απόγευμα

18:00-18:15. Συνάντηση όλων των συμμετεχόντων (παιδαγωγική ομάδα ΚΠΕ Άμφισσας, εκπαιδευτικοί λυκείου και γυμνασίου Άμφισσας, υπεύθυνοι σχολικών δραστηριοτήτων Φωκίδας, εκπρόσωποι γονέων και δημοτικής αρχής Δήμου Δελφών κτλ) στο ΚΠΕ Άμφισσας: Καλωσόρισμα, αλληλογνωριμία.

18:15- 18:45. Άξονες συνεργασίας, τεχνικές δικτύωσης και συνεργασιών των συμπραττομένων σχολικών μονάδων Κύπρου –Ελλάδας. Αβραάμ Ροδούλα Βιολόγος , Λύκειο Αγίου Νεοφύτου Πάφου. Χριστοφόρου Τασούλα Βιολόγος, γυμνάσιο Αγ. Παρασκευής Γεροσκήπου Πάφου. Παλούκης Δημήτριος ΠΕ13, Γυμνάσιο Άμφισσας.

18:45- 19:15. Δια Βίου Μάθηση – Εκπαίδευση για το Περιβάλλον και την Αειφορία. Ο ρόλος του εκπαιδευτικού. Μυταρά Αθηνά ΠΕ02, Λύκειο Άμφισσας. Πανταζής Σπυρίδων ΠΕ04, Λύκειο Άμφισσας. Ζησίμου Αρετή ΠΕ06 Λύκειο Άμφισσας.

19:15- 19:30. Διάλειμμα (καφές και σνακ)

19:30-19:50. Καλές πρακτικές των προηγουμένων ετών, διαμόρφωση επικοινωνιακού πλαισίου. Κολιαβάς Ιωάννης ΠΕ02, Γυμνάσιο Άμφισσας. Αδαμαντίδου Δήμητρα ΠΕ12, Γυμνάσιο Άμφισσας.

19:50-20:05. Ο θεσμός των Κέντρων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και η συμβολή τους στη βιωματική μάθηση. Θεοχαρόπουλος Μιχάλης, Υπεύθυνος του ΚΠΕ Άμφισσας.

20:05- 20:35. Στρογγυλή τράπεζα των εκπαιδευτικών των συμπραττομένων σχολείων. (προτάσεις, συμπεράσματα, συμπληρώσεις στα τελικό σχέδιο των σχολικών προγραμμάτων και συνεργασιών για τη διετή σύμπραξη 2015-2017)

20:35-21:00. Παρουσίαση του έργου, “Ο τελευταίος Κόμης των Σαλώνων”. Παλούκης Δημήτριος ΠΕ13 Γυμνάσιο Άμφισσας.

21:00- 21:15. Αξιολόγηση , παραλαβή βεβαιώσεων.

21:30. Δείπνο.

Παρασκευή 11 Δεκεμβρίου

08:00-10.30 Επίσκεψη των Κυπρίων εκπαιδευτικών στο γυμνάσιο και λύκειο Άμφισσας (Χριστοφόρου Τασούλα στο γυμνάσιο και Αβραάμ Ροδούλα στο λύκειο Άμφισσας ), γνωριμία με τους συναδέλφους, τους χώρους, τις μαθητικές ομάδες και τους γονείς. Κάθε σχολείο έχει την ευθύνη για την υποδοχή και το πρόγραμμα του Κυπρίου συναδέλφου.

11:00-13.00. Μελέτη πεδίου και τρόπος υλοποίησης του περιβαλλοντικού προγράμματος του ΚΠΕ Άμφισσας “Πόλη και οικοσύστημα. Το χθες και το σήμερα της Άμφισσας”.(περιβαλλοντικό/πολιτιστικό μονοπάτι, διαχείριση νερού, απορριμμάτων, βιολογική ποικιλότητα και αστικό περιβάλλον, κάστρο Άμφισσας , ταμπάκικα, μουσείο Παπαλουκά, αξιολόγηση κτλ ) στους κύπριους εκπαιδευτικούς. Θεοχαρόπουλος Μιχάλης, Υπεύθυνος του ΚΠΕ Άμφισσας. Παλούκης Δημήτριος ΠΕ13 Γυμνάσιο Άμφισσας. Κολιαβάς Ιωάννης ΠΕ02, Γυμνάσιο Άμφισσας.

13:30 Γεύμα. Ξεκούραση στο ξενώνα του ΚΠΕ.

15.30 Αναχώρηση των Κύπριων εκπαιδευτικών για Αθήνα.